Spotkanie o odpowiedzialności prawnej nieletnich w Żorach dla kadry szkolnej
Spotkanie dla nauczycieli z policją o obowiązujących przepisach dotyczących nieletnich i roli szkoły w wczesnym reagowaniu.
Dziś w II Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach odbyło się spotkanie dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich. Tym razem adresatem działań profilaktycznych byli nauczyciele. Omawiano m.in. obowiązujące przepisy, przejawy demoralizacji oraz współpracę szkoły z Policją.
Spotkanie prowadził starszy aspirant Witold Lisiak, profilaktyk Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Żorach.
Policjant poruszył temat odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz zmian wynikających z ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Wyjaśnił, czym są przejawy demoralizacji i czyny karalne, a także wskazał rolę szkoły w szybkim rozpoznawaniu niepokojących zachowań i właściwym reagowaniu.
Nie zabrakło rozmowy o współpracy między szkołą a Policją. Profilaktyk odpowiadał na pytania uczestników i sugerował działania pomagające w skutecznym rozwiązywaniu problemów wychowawczych oraz zapewnieniu młodzieży odpowiedniego wsparcia.
Spotkania z nauczycielami stanowią ważny element działań profilaktycznych - to właśnie oni często jako pierwsi dostrzegają zmiany w zachowaniu uczniów i mogą odpowiednio wcześnie reagować lub zwracać się o pomoc do właściwych instytucji.
Źródło: policja.gov.pl