Żory: rozbicie czynnego laboratorium metamfetaminy i zatrzymanie Czechów
Żorska policja zlikwidowała czynne laboratorium metamfetaminy, zatrzymano 6 Czechów, 4 oskarżonych tymczasowo aresztowanych. Sprawa jest rozwojowa.
Wynik działań operacyjnych żorskich kryminalistów doprowadził do likwidacji czynnego laboratorium metamfetaminowego. Funkcjonariusze zatrzymali sześciu obywateli Czech w wieku 31–40 lat i zabezpieczyli około 2 kilogramów surowców wykorzystywanych do wytwarzania narkotyku. Decyzją sądu czterech z nich zostało objętych tymczasowym aresztem. Sprawa ma charakter rozwojowy.
Przez wiele dni policjanci z Wydziału Kryminalnego KMP Żory analizowali zebrane informacje i prowadzone czynności operacyjne, które doprowadziły ich do jednej z posesji w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie według ustaleń funkcjonowała linia produkcyjna metamfetaminy.
We wtorkowe popołudnie służby wkroczyły na wytypowaną nieruchomość i zatrzymały sześć osób, w tym dwie kobiety. Ze względu na wysokie stężenie substancji chemicznych związanych z prowadzoną produkcją, wejście do budynku i przeprowadzenie szczegółowych czynności było możliwe dopiero następnego dnia.
W działania zaangażowany został również przewodnik z psem służbowym wyszkolonym do wyszukiwania narkotyków oraz funkcjonariusze Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli około 2 kilogramy substancji wykorzystywanych do wytwarzania metamfetaminy, kilkanaście gramów innych narkotyków, w tym marihuany, a także kompletne wyposażenie służące do produkcji środków odurzających. Wszystkie zatrzymane osoby okazały się obywatelami Czech w wieku od 31 do 40 lat.
Na terenie posesji kryminalni odnaleźli także rośliny ozdobne, które najprawdopodobniej zostały skradzione w ostatnim czasie z kilku sklepów na terenie województwa śląskiego. Wśród zabezpieczonych roślin znalazła się palma skradziona ze sklepu w Żorach o wartości kilku tysięcy złotych.
Podczas wykonywanych czynności policjanci przeszukali również pojazd użytkowany przez zatrzymanych. W jego wnętrzu znaleziono m.in. zagłuszacz sygnału oraz inne urządzenia techniczne, których przeznaczenie i ewentualny związek z prowadzoną działalnością będą przedmiotem dalszych ustaleń.
W budynku policjanci znaleźli także przedmiot przypominający karabin maszynowy oraz pistolety. Zabezpieczone przedmioty zostaną poddane szczegółowym badaniom, które pozwolą ustalić ich właściwości oraz ewentualny związek z popełnionymi przestępstwami.
Czterech zatrzymanych mężczyzn decyzją sądu zostało tymczasowo aresztowanych. Za wytwarzanie środków odurzających lub substancji psychotropowych w znacznych ilościach grozi kara nawet do 20 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań oraz rozszerzenia ogłoszonych zarzutów.
Opis filmu: Nagranie przedstawia realizację w związku z ujawnionym miejscem produkcji narkotyków.
Aby obejrzeć film włącz obsługę JavaScript w swojej przeglądarce.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.13 MB)
Opis nagrania: Audiodeskrypcja
Aby odtworzyć nagranie włącz obsługę JavaScript w swojej przeglądarce.
Źródło: policja.gov.pl